Bild på framsidan av rapporten "Bevarandeplaner som instrument för skötsel och åtgärder i Natura 2000-vattendrag"

Ny rapport: Så används bevarandeplaner i arbetet med att restaurera vattendrag

Nyhet - 28 november 2025

I en ny rapport från Grip on Life undersöker vi hur bevarandeplaner för Natura 2000-vattendrag används i praktiken. Studien omfattar fem vattendrag i Bottenhavets vattendistrikt där det genomförts olika former av vattendragsrestaurering.

Rapporten visar att bevarandeplanernas innehåll och hur detaljerade de är tydligt skiljer sig mycket åt, beroende på när de har tagits fram:

  • Äldre planer är kortfattade och ger en mer översiktlig bild av området, arterna och vilka åtgärder som behövs.
  • Nyare planer innehåller mer utförliga beskrivningar och tydligare bevarandemål, vilket gör dem lättare att använda i det praktiska arbetet.

Viktiga dokument – men inte styrande i vardagen

Länsstyrelserna ser bevarandeplanerna som ett viktigt underlag, särskilt för att visa att restaureringsåtgärder är nödvändiga. Däremot används de inte direkt i den dagliga planeringen av vilka åtgärder som ska genomföras.

I det operativa arbetet är det framför allt åtgärds- och biotopkarteringar som ligger till grund för genomförandet. Även information från vattenförvaltningen används som stöd vid till exempel projektansökningar.

– Vi hoppas att denna kartläggning kan bidra till att kopplingen mellan genomförande av fysiska åtgärder och åtgärdsbehoven redovisade i bevarandeplanerna utvecklas än mer framöver, säger Fredrik Nordwall, temaledare i Grip on Life.

Kopplingen till vattenförvaltningen

De nyare bevarandeplanerna har en tydligare koppling till vattenförvaltningens miljökvalitetsnormer. Rapporten visar att bevarandemålen och normerna i stort sett alltid går att förena, även om de kan vara formulerade på olika sätt. Hur stark kopplingen blir i praktiken beror dock på de lokala förhållandena.

Ett bredare fokus i restaureringsarbetet

Arbetet med att restaurera vattendrag har utvecklats över tid. Förr i tiden låg fokus ofta på att förbättra miljön för fisk. Nu handlar arbetet i större utsträckning om att återskapa hela vattenekosystem – en inriktning som även flera EU Life-projekt har bidragit till. Det bredare perspektivet stärker förutsättningarna för att nå både gynnsam bevarandestatus och god ekologisk status.

Möjligheter till mer samarbete

Rapporten lyfter också potentialen för ett mer övergripande arbetssätt. Bevarandearbetet inom Natura 2000 kan fungera som en plattform för att samla olika kompetenser, där man tillsammans kan dela erfarenheter och få en bättre helhetsbild av vattendragen och deras ekologiska behov.

Läs rapporten Bevarandeplaner som instrument för skötsel och åtgärder i Natura 2000-vattendrag

Grip on Lifes logotyp.