Små musslor på botten av ett vattendrag. Foto: Håkan Söderberg, Länsstyrelsens i Västernorrlands län

Livet i vattnet

Identifiering av limniska värdekärnor och ekologiskt funktionella kantzoner  

Grip on Life har kartlagt limniska värdekärnor och ekologiskt funktionella kantzoner i Kalmar län. Syftet är att identifiera skogliga vattenmiljöer med höga naturvärden och bedöma kantzonernas tillstånd – ett viktigt underlag för naturvårdsarbetet i skogslandskapet.


Inventering av flodpärlmusslor med eDNA-teknik  

Flodpärlmusslan är starkt hotad men en viktig indikator på god vattenkvalitet. Grip on Life har inventerat vattendrag i Halland med hjälp av eDNA-teknik, där vattenprover analyseras för att hitta arten utan att observera den direkt.


Konstgjord förökning av flodpärlmussla  

Konstgjord förökning av flodpärlmussla är en komplicerad verksamhet och den praktiska erfarenheten av arbetet är begränsad. Grip on Life samlade expertis från hela landet till en workshop för att dela erfarenheter och utveckla metoder som kan bidra till att stärka den hotade arten.


Undersökning av fiskfaunan i halländska vattendrag  

 


Biotopkartering av vattendrag i Halland  

 


Biotopkartering inom Suseåns, Ätrans och Kungsbackaåns avrinningsområden  

 


Biotopkartering av Himleån och Tvååkerån  

 


Filmer om levande vattendrag  

Bäckar och åar i skogslandskapet är hem för både fiskar och andra vattenlevande djur. Det finns enkla sätt att förbättra deras livsmiljöer och få en större artrikedom i vattnet. I våra filmer berättar vi om både livet i vattnet och om hur du som markägare kan göra en insats.

  • Senast uppdaterad: 2025-08-27