Vattendrag som skär igenom ett frostigt landskap. Foto: Hamperium.com

GRIP on LIFE

I projektet Grip on Life IP myndigheter, skogsägarföreningar och intresseorganisationer arbetat tillsammans för att kombinera ett aktivt skogsbruk med hänsyn till skogens värdefulla vattendrag och våtmarker.

Grip on Life – som letts av Skogsstyrelsen – har haft som uppdrag att ta fram och sprida ny kunskap och nya metoder. Målet har varit att förbättra miljön och förutsättningarna för djur och växter som lever i vattendrag och våtmarker i skogslandskapet, samtidigt som vi kan fortsätta använda våra naturresurser på ett hållbart sätt.

Genom att bidra med ny kunskap och nya metoder har projektet bidragit till arbetet med att säkra framtiden för bäckar, älvar, sjösystem och våtmarker över hela landet.

Projektet startade 2018 och aktiviteterna avslutades 2025.

  • Senast uppdaterad: 2026-02-02