Naturvårdsbränning i tallskog. Foto: Magnus Nordström

Naturvårdsbränning i Jokkmokks kommun den 15 juli

Nyhet | Regionalt - 14 juli 2025

Tisdag 15 juli genomför Skogsstyrelsen preliminärt en naturvårdsbränning vid Palkijaur längs vägen mellan Högträsk och Murjek i Jokkmokks kommun. Naturvårdsbränningen görs för att gynna och bevara höga naturvärden.

Skogsstyrelsen har gett entreprenören European Fire Technology AB (EFT) i uppdrag att utföra bränningen som omfattar cirka sju hektar och som görs under kontrollerade former. En naturvårdsbränning är väderberoende och väderförutsättningarna behöver vara stabila, inte minst vad gäller vindar, för att naturvårdsbränningen ska kunna genomföras på ett korrekt och säkert sätt. Bränningen genomförs dock när det är torrt i skogen eftersom det krävs en torr miljö i humuslagret på stora delar av området för att uppnå de biologiska målen med bränningen.

Bränningsledningen har kontinuerlig kontakt med räddningstjänsten i Jokkmokks kommun. Det finns därmed ingen anledning för allmänheten att kontakta SOS Alarm så länge man är säker på att röklukten kommer från naturvårdsbränningen.

Själva bränningen förväntas ta en hel dag, och efterbevakningen kan ta upp till tre veckor. Definitivt beslut om naturvårdsbränningen kan genomföras eller ej fattas tisdag morgon.

Naturvårdsbränningen vid Palkijaur genomförs eftersom naturvärdena i tallskogar är tydligt kopplade till återkommande bränder. När marken brinner tunnas humusskiktet ut betydligt vilket ger bättre förutsättningar för bland annat hotade mykhorizzasvampar. Branden skapar även död ved, tjärimpregnerade tallar med brandljud som blir särskilt långlivade. Dessutom resulterar bränningen i både föryngring och skiktning i tallskogen.

Eftersom det i dagsläget brinner så lite i de svenska skogarna, genomför Skogsstyrelsen kontrollerade naturvårdsbränningar för att efterlikna de naturliga processerna. Avsaknaden av bränder skulle på sikt leda till humusanrikning (uppbyggnad av organiskt material) i marken med en övergång till ris- och mossmattor vilket är negativt för många arter knutna till tallskog. Utan brand riskerar även granen att ta över.

Naturvårdande skötsel

Kontakt