Arbetsgrupper inom Stoppa borrarna

Granbarkborreprojektet Stoppa borrarna är organiserat i arbetsgrupper med olika ansvar. Här ser du vilka personer och organisationer som deltar i respektive grupp.

Arbetsgrupper

Resurs och logistik

  • Ann-Britt Asplund, Mellanskog (gruppledare)
  • Pelle Ström, Vida skog AB (gruppledare)
  • Linus Swanberg, Vida skog AB
  • Fredrik Nilsson, Vida skog AB
  • Ingrid Thelin, Stora Enso
  • Thomas Frick, Södra Skogsägarna 
  • Elin Jaldeland, Holmen
  • Carl Segersson, Sydved
  • Jenny Morgansson, Skogsstyrelsen

Övervakning och inventering

  • Magnus Sääf, Mellanskog (gruppledare)
  • Henrik Holmberg, Södra Skogsägarna 
  • Anders Ehrenström, Sydved
  • Tomas Blom, BillerudKorsnäs
  • Martin Schroeder, SLU
  • Magnus Ekström, Hushållningssällskapet
  • Simon Halling Ekmåne, Hushållningssällskapet
  • Henrik Björkman, Holmen
  • Marco Boudreau, Stora Enso
  • Stefan Olofsson, Stora Enso
  • Torbjörn Elofsson, Holmen
  • Mattias Sparf, Skogsstyrelsen
  • Stefan Bodin, Skogsstyrelsen

Skyddade områden

  • Carl-Johan Olsson, Södra skogsägarna (gruppledare)
  • Tommy Ek, Naturvårdsverket 
  • Johan Åberg, Skogsstyrelsen
  • Örjan Nilsson, Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Jens Brorsson, BillerudKorsnäs
  • Jenny Parnesten, Mellanskog
  • Anna Åman, LRF
  • Jenny Morgansson, Skogsstyrelsen

Bekämpning och metoder

  • Henrik Holmberg, Södra skogsägarna (gruppledare)
  • Magnus Petersson, Södra skogsägarna
  • Niklas Fogdestam, Sydved
  • Staffan Mattsson, Skogssällskapet
  • Kristin Warngren, Mellanskog
  • Peter Christoffersson, Holmen
  • Robert Berg, Stora Enso
  • Anna Stridsman, Sveaskog 
  • Olof Svensson, Gyllebo plantskydd
  • Jan-Olov Weslien, Skogforsk
  • Mattias Sparf, Skogsstyrelsen
  • Stefan Bodin, Skogsstyrelsen

Kommunikation                       

  • Martina Tedenborg, Skogsstyrelsen (gruppledare)
  • Per Funkquist, BillerudKorsnäs
  • Jenny Parnesten, Mellanskog
  • Elisabeth Falk, Holmen
  • Ulrika Lagerlöf , Skogssällskapet
  • Ulrika Eriksson, Stora Enso
  • Pernilla Widén, Sveaskog
  • Daniel Fellenius, Sydved
  • Christina Wennberg, Södra Skogsägarna
  • Johanna Kron, Vida skog
  • Magnus Norrby, Sågverken Mellansverige
  • Stina Bergström, LRF
  • Mats Ostelius, Skogforsk
  • Jan Mogol, Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Senast uppdaterad: 2021-03-12